K vložkování komínů se přistupuje zejména tehdy, kdy se rekonstruuje starý zděný komín a spalinové cesty. Slouží k rekonstrukci nevyhovujících komínů i jako preventivní bezpečnostní opatření.
Komín se nejčastěji vložkují kvůli špatnému technickému stavu komína, nesplnění aktuálně platných norem, netěsnost komínového zdiva, výměna původní komínové vložky nebo připojeného spotřebiče, příp. změna paliva.
Je-li komín z nějakého důvodu poškozen, je nutné přistoupit k jeho revizi a pak k rekonstrukci nebo přestavbě. Ve většině případů není třeba nového komínu, postačí obnova, která dokáže novým komínům hravě konkurovat. Takovým zásahem je právě vložkování. Při vložkování se vnější vrstva komínu nemění, jde jenom o zvětšení vnitřního prostoru, které proběhne bez zbourání původního komínu. Metoda vložkování je finančně méně náročná než přestavba celého systému a to i v případě, že je nutné i frézování.
Průběh vložkování
Před samotným vložkováním je dobré komín řádně prohlédnout, aby se zjistil zejména materiál komínového zdiva a jeho celkový stav. Je třeba se ujistit, zda je komínová šachta po celé své délce průchodná. V případě potřeby lze použít komínovou frézu, pomocí které se odstraní zbytky starého zdiva a připraví prostor pro nové vložkování. Pokud je komín dostatečně prostorný, lze metodu frézování vynechat.
Následně se přistoupí k volbě konkrétní vložky, tj. materiálu, kterým se bude komín vložkovat. Výběr materiálu komínové vložky závisí na několika faktorech. Nejdůležitějším rozhodovacím prvkem je druh tepelného spotřebiče a používaného paliva, protože každý druh paliva si vyžaduje jiné parametry komínové vložky. Důležitá je zejména informace o teplotě odváděných spalin.
Druhy vložek
- keramické (Tato varianta se téměř nepoužívá, jelikož je finančně náročná. Řeší se pomocí nerezových vložek.)
- nerezové
- plastové (plyn)
Naše realizace si můžete prohlédnout zde.
Pokud máte zájem o vložkování komínu, vyplňte náš poptávkový formulář.