Při slově komín si většina lidí představí klasický zděný komín, jako ho poznáme z vesnic. V minulosti se stavěli komíny z cihel s čtvercovým průduchem. Tyto komíny je nutno při připojení nového spotřebiče (například krbu) vložkovat nerezovými trubkami (více informací o vložkování naleznete zde). Později se stavěli komíny vložkované azbestovými trubkami. Tyto trubky dnes již nesplňují normy a jsou zdraví škodlivé. V současnosti mají nové zděné komíny šamotové nebo nerezové vložky, které je možné dostat v různé kvalitě. Existují v podobě páleného šamotového provedení nebo kvalitnější izostatické vložky a v neposlední řadě i nerezová ocel. Kvalita se liší v odolnosti vůči kondenzátu a třídě nasákavosti a zároveň možnosti variability připojení spotřebiče (plynové spotřebiče, spotřebiče na tuhá paliva, krby apod.) Sestava dnešního moderního komína obsahuje veškeré komponenty, které komín jako celek má mít (izolace, komínová pata, kvalitní zakončení komína atd.) Dle našich zkušeností se jeví jako nejlepší varianta nového zděného komína komín s nerezovou vložkou. Toto provedení lze jednoduše po havárii komína (např. vyhoření sazí nebo skončení životnosti) převložkovat bez jakýchkoli náročných stavebních úprav s tím, že Vám zůstane základní část komína včetně izolace.
Zděný komín může být oplášten cihlovými nebo betonovými tvarovkami. Cihlové jsou lehčí než betonové, proto je i jejich montáž méně náročná, i když kvalita a nosnost je stejná.
Co se týče nadstřešní části, je možné použít základní provedení, kdy se tato část vybuduje z tvarovek a následně se na ni udělá povrchová úprava, je možné použít i moderní betonové prstýnky v různých barvách. Jako nejlepší a zároveň nejdražší variantou je návlek na základní provedení buď v jedné barvě, nebo imitující cihličky.
Komíny se ukončují různými typy hlavic – dánská, historická, napoleon apod.